V posledních květnových dnech jsme s žáky osmé a deváté třídy vyrazili na dějepisnou exkurzi do Institutu Paměti národa v Pardubicích, kde jsme na vlastní kůži prožili osudy Jaryny Mlchové a Tomáše Sedláčka. Byli jsme vtaženi do doby 2. světové války, holocaustu, ale také komunistických politických procesů a normalizace. Expozici jsme si procházeli s tablety a kulisu pro vyprávění příběhů tvořila projekce, promítání skrze kouř, světelné a zvukové efekty. Druhou částí exkurze byl workshop s pardubickou novinářkou Šárkou Kuchtovou, která nás seznámila s druhým odbojem za 2. světové války, především se zaměřením na parašutistické výsadky Anthropoid a Silver A.
Nejlépe přiblíží exkurzi svými postřehy samotní žáci:
„Způsob provedení byl skvělý, vtáhl do děje a celkově mě z toho mrazilo v zádech. Za mě skvělá práce a určitě jeden z nejlepších zážitků. Přednáška byla také skvělá, paní dokázala skvěle přednášet a moc se mi líbilo, jak vyprávěla příběhy hrdinů.“
„Na začátku bylo méně času na opakování o 2. světové válce, ale ty příběhy lidí to absolutně překonaly. Technika zařídila, aby nás to do toho děje přímo vtáhlo. Dali nám čas a museli jsme splnit jistý úkol. Předstva, že mám někomu do 2 minut zachránit život, a když to nezvládnu, odjede do koncentračního tábora…je to trochu náročné na psychiku.“